Sugar World Haberler

Kurban Bayramı Trafik Kazaları Ağır Oldu

Alınan tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen, 9 günlük bayram tatilindeki trafik kazalarında 134 kişi öldü, 816 kişi yaralandı. Kazalar sonucu 27 kişinin öldüğü 25 Eylül, bayram tatilinde en fazla can kaybının yaşandığı gün oldu.   Kurban Bayram `ı tatilinde meydana gelen kazalarda ölü ve yaralı sayıları şöyle:        * 19 Eylül: 7 ölü, 35 yaralı       * 20 Eylül: 15 ölü, 50 yaralı       * 21 Eylül: 13 ölü, 92 yaralı       * 22 Eylül: 14 ölü, 59 yaralı        * 23 Eylül: 16 ölü, 152 yaralı       * 24 Eylül: 10 ölü, 119 yaralı       * 25 Eylül: 27 ölü, 82 yaralı       * 26 Eylül: 14 ölü, 94 yaralı        * 27 Eylül: 18 ölü, 133 yaralı   ''hürriyet gazetesi'' `nden Alıntıdır. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 28/09/2015

Lokum

lokum, lokum sipariş, helva, baharat, kuruyemiş, kendi bar, haribo, draje, çikolata, şeker, sugarworld, alışveriş, sade lokum, naneli lokum, güllü lokum, kakaolu lokum, narlı lokum, ballı lokum, ballı antep fıstıklı lokum, ballı yer fıstıklı lokum, ballı fındıklı lokum, narlı antep fıstıklı lokum, narlı yer fıstıklı lokum, narlı fındıklı lokum, kivili antep fıstıklı lokum, kivili fındıklı lokum, kivili yer fıstıklı lokum, böğürtlenli fındıklı lokum, böğürtlenli yer fıstıklı lokum, böğürtlenli antep fıstıklı lokum, kakaolu antep fıstıklı lokum, kakaolu fındıklı lokum, kakaolu yer fıstıklı lokum, special lokum, kral lokum, muska lokum, sarma lokum, dökme lokum, piramit lokum, piramit antep fıstıklı lokum, piramit yer fıstıklı lokum, piramit fındıklı lokum, zerişli lokum, gül yapraklı lokum, türk kahveli lokum, safranlı lokum, kaymaklı lokum, bademli lokum, narlı bademli lokum, ballı bademli lokum, çifte kavrulmuş lokum, çifte kavrulmuş antep fıstıklı lokum, hindistan cevizli lokum, pudra şekerli lokum, greyfurtlu lokum, portakallı lokum, mandalinalı lokum, karpuzlu lokum, vişneli lokum, böğürtlenli lokum, ballı lokum, narlı lokum, ahududulu lokum, cezerye, cezerye lokum, fındıklı cezerye lokum, kendi şeker, kendi bar, fındıklı draje, bademli draje, renkli draje, bonibon, bitkisel yağ, bitkisel yağlar, türk kahvesi, adıyaman kahvesi, kervansaray kahvesi, kocatepe türk kahvesi, kocatepe kahvesi ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 28/08/2015

Turkoyunoyna.com Oyun Sitesi Açılmış

Bu aralar oyun siteleri pirim yapmaya başladı, ve bunlara bir yeni oyun sitesi daha eklendi. Turkoyunoyna.com en güncel oyunlar, en güzel oyunlar sunmaya siz değerli kullanıcıları için büyük çabalar harcayarak en iyi serverları kullanarak sizlere oyun oynamada çığır açacak bir site getirdi. umarım haberimizin değerini bilir. Turkoyunoyna.com Oyun, Oyun Oyna ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 28/08/2015

Kurban Bayramı Tatili 2015

AREFE: 1/2 GÜN  23 EYLÜL ÇARŞAMBA 1. GÜN   24 EYLÜL PERŞEMBE 2. GÜN   25 EYLÜL CUMA 3. GÜN   26 EYLÜL CUMARTESİ 4. GÜN   27 EYLÜL PAZAR ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 22/08/2015

Baharat `ın bizim için önemi

 Baharatın Bizim İçin Önemi  Her evin vazgeçilmezi olan baharatlar bizim için en önemli yardımcı lezzet katıcıların başında gelmektedir. Aslında Baharatın bizim için önemi bundan daha da fazladır. Çünkü baharatlar sadece yemeklerimize lezzet katmakla kalmaz aynı zamanda da birçok hastalığımıza da derman olurlar. Bu nedenle gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde baharatlara karşı büyük bir ilgi vardır.  Baharatların toplum arasında bilinen en önemli özelliği yemeklere kattıkları lezzettir. Günümüzde kime soracak olursanız olun size baharatsız bir yemek olamayacağınız söyler. Çünkü yemeğe lezzet veren asıl şey baharatların ta kendisidir.  Baharatların yemeklerimize lezzet katmaktan başka önemli olmalarını sağlayan bir neden daha vardır. O da sağlığımıza sağladıkları katkıdır. Her baharat farklı bir bitkiden elde edilir. Her bitkininde kendine ait şifalı yanları vardır. Baharatları kullandığınız zaman bitkilerinde bu şifalı taraflarından direk olarak faydalanmış oluyorsunuz. Bu da bize ve sağlığımıza olumlu olarak geri yansıyor.  Baharatın bizim için önemi saymakla da bitmez. Tıpta bile artık ilaçların yerini şifalı bitkiler almaya başladı. Özellikle baharat yapımında kullanılan birçok bitki tıp için mucize olarak adlandırılmaktadır. Bu bitkiler sayesinde çözümü olmayan hastalıklar ile çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. İşte bu yüzden sizde damak tadınızın yanı sıra sağlığınızı ve geleceğinizi düşünüyorsanız baharat tüketmeye özen göstermelisiniz. Yemeklerinize her baharat çeşidinden yer vermelisiniz. Böylece hem yemekleriniz lezzet kazanacak hem de hastalıklara karşı direnç kazanacaksınız. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 29/07/2015

Baharat Yapılışı

  Baharat Yapılışı  Bizim ve mutfağımız için çok önemli olan baharatların nasıl yapıldığını ve nerelerden elde edildiğini hiç merak ettiniz mi? Baharatlar soframıza gelmeden önce bazı işlemlerden geçmektedirler. Baharatları işlenmemiş halleri ile yemeklerinizde kullanmanız pek mümkün değildir. Bunları kullansanız bile yemeklerinize yeteri kadar lezzet ve tat katamayabilirler. Bu nedenle baharatlar önce belirli işlemlerden geçirilmektedirler.  Baharat yapılışı aslında oldukça kolaydır. Baharatları kendi evinizde de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemelerin olması yeterlidir. Her baharatın kendine özgü bir yapımı vardır. Örneğin, evlerimizde çok kullandığımız nane, kekik gibi baharatları yapabilmeniz için ilk olarak nane ve kekik bitkilerini toplamalı ve daha sonra bunların yapraklarını kopararak kurutmalısınız. Kuruttuktan sonra ufalayarak güzel ve leziz bir baharat elde edebilirsiniz.  Baharat yapılışı farklılık gösterse de genel olarak baharatlar kurutularak yapılmaktadır. Ancak bu işlemlerden önce baharat yapımında kullanılan malzemeler güzel bir şekilde temizlenmektedir. Daha sonrasında ise gerekli işlemlerden geçirilmekte ve kurutulmaktadır. Kurutma işlemleri de tamamlandıktan sonra gerekli büyüklüklerde ufalanmakta ve sofralarımızda kullandığımız hale gelmektedirler.  Her sofranın vazgeçilmezi olan baharatlar günümüzde neredeyse her mutfakta kullanılmaktadır. Baharatlar ile yemeklere ayrı bir lezzet ve ayrı bir tat katılmaktadır. Sizde yemeklerinizin daha lezzetli ve daha tatlı olmasını istiyorsanız baharatları kullanmalısınız. Unutmayınız ki uygun ve doğru baharatlar ile kötü bir yemeği bile oldukça lezzetli yapabilirsiniz.   ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 24/07/2015

Vatan sizlere minnettardır, şehitlerim.

Bu vatan size minnettardır, allah ailelerine sabır versin. Başımız sağolsun. Feyyaz yumuşak 13.02.1989 Kırşehir Okan acar 06.05.1994 Niğde Müsellim Ünal ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 23/07/2015

Baharat Kültürü

Baharat Kültürü  Baharatlar neredeyse tüm yemeklerin vazgeçilmezleridir. Bir yemek yapacağınız zaman lezzet katmak için neredeyse herkes baharat kullanır. Çünkü baharatsız bir yemek hiçbir şeye benzemez. Bu nedenle dünyanın neresine giderseniz gidin her mutfakta baharatları görürsünüz.  Ülkemizdeki Baharat kültürü diğer ülkelere göre daha fazla gelişmiştir. Çünkü Türk milleti olarak bizler ağzımızın tadına düşkün bir topluluğuz. Zaten yaptığımız yemeklerin dünya genelinde sevilmesi ve birçok kişi tarafından yenmesi de bunu gösteriyor. Yemeklerimizin bu kadar sevilmesi ve bu kadar leziz olmasını ise kullandığımız baharatlara borçluyuz. Belirli ve doğru oranlarda kullanılan baharatlar sayesinde zaten enfes olan yemeklerimize ayrı bir tat ve ayrı bir lezzet katıyoruz.  Bugün nereye gidecek olursanız olsun isterseniz dağın başındaki bir eve isterseniz de mağaradaki bir yere her yerde baharatları görebilirsiniz. Çünkü baharatlar ile yemekler ayrılmaz bir bütündür. Yemekleri kendisine getiren, onlara lezzet ve tat veren hep baharatlar olmuştur. Bu nedenle de dünyadaki en gelişmiş kültürlerden bir tanesi de Baharat kültürü olmaktadır.  Baharatlar sadece yemeklerde değil artık tattığımız her şeyde bizimle beraberler. Bugün yediğiniz çerezlerde, abur cuburlarda, soslarda kısacası her şeyde baharatları görebilirsiniz. Çünkü her şeye lezzet veren baharatlardır. Sizde yemek yemeyi seven birisiyseniz ve farklı tatlar denemek istiyorsanız baharatları yemeklerinizde kullanmalısınız. Belirli bir ölçüde her baharat yemeğinize daha fazla lezzet katacaktır.   ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 26/05/2015

Baharat Çeşitleri

Baharat Çeşitleri Türk mutfağını vazgeçilmezi olan baharatlar özellikle damak tadını sevenler için en önemli yardımcı malzemelerdir. Baharatlar ile kötü bir yemeği çok kolay bir şekilde leziz bir yemeğe çevirebilirsiniz. Bunun içinde uygun baharatları kullanmalısınız. Ülkemizde kullanılmakta olan birçok Baharat çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerin hepsi de birbirinden lezzetli ve birbirinden faydalıdır. Gelin şimdi bu çeşitlerin neler olduğuna hep beraber bakalım.                 Baharat çeşitleri genel olarak 7 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki kökünden faydalanılan baharatlardır. Bu kategoriye karaturp ve kırmızıturp gibi sebzeler girer. İkinci baharat çeşidi ise gövdelerinden faydalanılan baharatlıklardır. Yani zencefil ve tarçının gövdelerinden faydalanılarak baharat yapılmaktadır. Üçüncü grubumuz yapraklarından faydalanılanlardır. Nane, kekik, merzengûş, maydanoz, defne gibi bitkilerin yapraklarından faydalanılarak çok güzel baharatlıklar elde edilebilmektedir. Dördüncü grupta soğan yapısında olanlar yer alıyor. Bu gruba ise mutfak soğanı ve sarımsak örnek verilebilir. Bir sonraki grupta ise çiçeklerden faydalanılıyor. Yani karanfil gibi bitkilerin çiçekleri kullanılarak baharatlar üretiliyor. Altınca grupta yer alan çeşitler ise herkesin en sık kullandığı baharat çeşidi. Meyvelerinden faydalanılarak yapılan baharat grubuna ise kimyon, anason, karabiber, kırmızıbiber gibi baharat malzemeleri giriyor. Son olaraksa tohumlarından faydalanılan baharat çeşitleri var. Hardal, Hindistan cevizi gibi malzemelerin tohumları kullanılarak baharatlar üretiliyor.                 Baharat çeşitleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Dünya üzerinde sayılamayacak kadar çok baharat çeşidi bulunmaktadır. Bunların hepsini tek tek denemek ise neredeyse imkansızdır. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 22/05/2015

Kaliteli Organik Lokum

Peki Size Soruyorum, Biliyormuydunuz Türkiye Genelinde Lokum İmalatcılarının Çoğu Glikoz ile Lokum Yapıyor. Biz Fabrikamıza Bile 1gr Glikoz Sokmamışızdır. Glikoz ne diye sorarsanız, tatlandırıcıdır. Kısacası; Şekerin yerine kullanılan şuruptur. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 23/02/2015

Yaşamda Lokum

Yaşamda Lokum                 15.yüzyılda Anadolu’da keşfedilmiş olan Lokum, kısa sürede zengin Türk mutfağında yerini almayı başardı. İcat edildiği günden bu yana birçok kişi tarafından sevilerek yenilen lokumun her geçen gün yeni bir çeşidi piyasaya sürülüyor. Her yeni lokumla beraberde yeni şifalar ortaya çıkıyor.                 Çok zengin olan Türk mutfağında yiyecek ve içeceklerin sergilenmesi için birçok yöntem uygulanıyor. Özellikle yörelerin kendilerine ait olan yemeklerini tanıtmada gösterdikleri hüner takdire şayan fakat söz konusu lokum olduğu zamanda aynı şeyi söyleyemiyoruz. Çünkü kimse lokumu iştah açıcı bir şekilde tanıtmıyor ya da kimse ballandıra ballandıra lokumu anlatmıyor. Günümüzde lokumu yaygınlaştırmak için izlenen yollar elbette var. Ancak bunlarda yeteri kadar etkili olmuyor. Eskiden Türk kahvesi içildiği zaman kahvenin yanında emilmesi için damla sakızlı lokum ikram edilirdi. Şimdide ise buna rastlamak pek mümkün değil.                 Eskide olduğu gibi günümüzde de lokumu canlandırabilmek için yapılabilecek yöntemler var. Ancak bunlar pek uygulanmıyor. Toplumunda lokum hakkında yeteri kadar bilgisinin olmaması bunda etkili oluyor.                 Lokum aslında birçok yararlı malzemenin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Günümüzde bakacak olursanız fındıklı lokumu, Antep fıstıklı lokumu, cevizli lokumu ve daha birçok farklı lokum çeşidini vitrinlerde görebilirsiniz. Bu lokumların hepsi de birbirinden farklı besin değerleri içermektedir. Bu da haliyle insan vücuduna yarar sağlamaktadır. Sizde farklı lezzetler ve şifa için lokum yemelisiniz. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 16/12/2013

Lokumun Mutfağımızdaki Yeri

Aslında Lokumun mutfağımızdaki yeri çok eskilere dayanmaktadır. 15.yüzyılda Anadolu’da lokum icat edildiği günden bu yana lokum hep Türk mutfağının içerisinde yer almıştır. İlk başlarda lokuma olan ilgi pek fazla olmasa da 17.yüzyılda lokumun içine katılan malzemelerin şeker ve nişasta olarak değiştirilmesi ve lokuma farklı lezzetlerin katılması ile beraber mutfağımızdaki yeri de giderek sağlamlaştı. Hatta bu o kadar belirgin bir şekilde oldu ki Avrupa bile Türk lokumundan haberdar oldu. Günümüzde ise artık hemen her sofrada lokumu görebilirsiniz.                 Eskiden lokumlar genellikle belirli çeşitlerde üretilmekteydi. Zamanla Türk mutfağının damak tadı da gelişince lokum çeşitleri de giderek artmaya başladı. Günümüzde lokum çeşitlerine baktığınızda birçok lokum çeşidini kolay bir şekilde görebilirsiniz. Çünkü damak tadı genişledikçe bu da zamanla lokumlara yansımaya başladı.                 Lokumların bu kadar çok çeşide sahip olmasında Türk mutfağının etkisinin oldukça büyük olduğu söylenebilir. Türk mutfağında kullanılan birçok farklı lezzet zamanla lokumlara eklenmeye başlayınca ortaya da birçok farklı lezzete sahip olan lokumlar çıktı. Bu lokumlarda zamanla mutfakların vazgeçilmezi oldu.                 Lokumun mutfağımızdaki yeri artık eskiye göre çok daha sağlam. Çünkü artık birçok farklı lokum çeşidi lokum severlerin beğenisine sunuluyor. Bu da lokumlara olan iştahı daha da artırıyor. Lokumları sevmeyen biriyseniz sizde bu lokum çeşitlerini muhakkak denemelisiniz. Lokumları bir tattığınızda bir daha bu lokum çeşitlerinden vazgeçemeyeceksiniz. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 13/12/2013

Antalya Deprem

Antalya Deprem 5,0 Antalyada Deprem Son Bilgilere Göre Ölü yada Yaralı Yoktur. Şimdiden Bütün Antalyalılara Çok Geçmiş Olsun Kandilli Rasathanesi 2013.12.08 19:31:56 36.6148 31.2427 88.6 -.- 5.0 -.- ANTALYA KORFEZI (AKDENIZ) İlksel ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 08/12/2013

Lokum ve Sağlık

Lokum 15.yüzyılın ortalarında Anadolu’da bulunmuş ve giderek tüm ülkeye yayılmış bir lezzettir. Lokumun bulunuşu ile birlikte birçok toplum bu lezzete karşı koyamamış ve lokum tüketmeye başlamıştır. Lokuma olan ilginin giderek artması da lokumların yararlarının araştırılmasını sağlamıştır. Araştırmalar sonrasında da Lokum ve sağlık arasında inanılmaz bir bağ olduğu ortaya çıkmıştır.                 Lokumun ilk tüketilmeye başlandığı günden bu yana birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Özellikle böbrek hastaları için lokumun inanılmaz bir faydası bulunuyor. Lokum, doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olduğundan dolayı da birçok kişi tarafından tercih ediliyor.                 Lokumun birçok hastalığa iyi geldiği kabul ediliyor. Lokumlar eskiden beri hala yara ve çıbanları iyileştirmede kullanılıyor. Bunun yanı sıra böbrek hastaları tarafından da tercih ediliyor. Lokumun böbrek hastalarına yararı ise su şekilde oluyor. Proteinler vücutta yakıldığı zaman üre ve ürik asit gibi maddeler oluşuyor. Bu maddelerin ise vücutta atılması sadece böbrekler aracılığı ile gerçekleşiyor. Böbrekler çalışmayınca da bu maddeler vücuttan uzaklaştırılamıyor ve kandaki değerleri giderek artıyor. Sade lokumlarda karbonhidratlar bol miktarda bulunduğundan dolayı lokum yediğinizde vücudunuzdaki karbonhidrat değeri de giderek yükseliyor. Bu da kanınızdaki üre ve ürik asit oranının düşmesini sağlıyor. İşte bu nedenle böbrek hastalarının lokum tüketmesi öneriliyor.                 Lokum ve sağlık arasında bundan başkada ilişki bulunmaktadır. Eskiden beri lokum ile beslenen birçok kişinin normal insanlardan daha uzun yaşandığı söyleniyor. Sizde sağlığınız için lokum tüketmelisiniz. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 27/11/2013

Lokum Çeşitleri

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan lokumların birçok farklı çeşidi bulunuyor. Farklı malzemelerin katılması ile oluşan lokumlar sayesinde farklı lezzetlere sahip olan lokumlar yapılıyor. Bu da lokumlara olan ilgiyi daha da artırıyor.                 Günümüzde beğeniye sunulmuş olan birçok Lokum çeşitleri bulunmaktadır. Bu lokum çeşitleri ise yapım aşamasında belirleniyor. Farklı lokumları yapmak için ilk olarak farklı malzemeler bir araya katılarak lokum hamuru hazırlanıyor. Daha sonrasında ise bu hamurun içerisine hangi lokum çeşidi yapılacaksa o malzemeler katılıyor. Böylece de ortaya yeni lokum çeşitleri çıkıyor. Günümüzde bulunan birçok farklı lokumda bu şekilde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra farklı katmanlardaki lokumlarda karıştırılarak yeni lokum çeşitleri oluşturuluyor. Ayrıca bu lokumlara katılan farklı çerezler ve baharatlar ile de lokumlar ayrı bir lezzet kazanıyor.                 Lokum çeşitleri arasında en fazla dikkat çekenleri çikolatalı toz Antep fıstıklı lokum, sultan kaymaklı lokum, karışık lokum, meyveli kuşlokumu, sultan çikolatalı lokum, mesir lokum, cevizli lokum, Antep fıstıklı lokum, sakızlı lokum gibi lokumlardır. Bu lokumların dışında da daha birçok lokum çeşidi bulunmaktadır. Her lokumunda kendine ait bir lezzeti vardır.                 Her şeyin olduğu gibi lokum çeşitlerinin de sürekli olarak artması ve her geçen gün yeni lokum çeşitlerinin üretilmesi ile artık sofralarımızda yeni lezzetlere eşlik etmektedir. Sizde farklı lokumları yemekten hoşlanan birisiyseniz bu yeni lezzetleri denemelisiniz. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 26/11/2013

Lokum Yapılışı

15.yüzyılda Anadolu’da bulunan ve kısa sürede ünü Avrupa’ya yayılan lokum, ülkemizin vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Günümüzde birçok yerde lokum satan dükkânlar bulunmakta ve bu dükkânlarda da birçok farklı lokum çeşidi satılmaktadır. Peki, birçok kişinin vazgeçilmezi olan bu lokumlar nasıl yapılmaktadır?                 Lokum yapılışı genel olarak işletmelerde yapılmaktadır. Evde de lokum yapımı mümkündür. Ancak hakiki bir lezzete sahip lokum genel olarak işletmelerde yapılır. Lokum yapımında genel olarak nişasta, su ve un kullanılır. Öncelikle kaynayabilecek geniş bir kazana şeker eklenir. Daha sonrasında ise bu şekerin üzerine şekeri çözebilecek kadar su eklenmeye başlanır. Bu işlem yapılırken bir yanda da kazan kaynatılır. Bu işlem yapılırken başka bir kazanda da sitrik asit su ile çözündürülür. Geri kalan suda ise nişasta süspansiye edilir. Daha sonra elde edilen nişasta ile asit şeker ile suyun karıştırıldığı kazana eklenir ve karıştırılma işlemi burada da devam eder. Tüm karışım kaynayan kazanda karıştırılarak belli bir kıvama gelmesi sağlanır. Karışım istenilen kıvama gelince de nişastalı kalıplara dökülür ve burada belirli bir süre bekletilir. Lokumlar soğuduktan sonra üzerlerine Hindistan cevizi, pudra şekeri ve nişastadan oluşan bir karışım dökülür ve lokumlar istenilen büyüklüklerde kesilerek satışa sunulur.                 Lokum yapımı kısaca bu şekilde gerçekleşmektedir. Farklı lezzetteki lokumlar yapılmak istendiğinde de karışımların içerisine istenilen malzemelerin konulması yeterli olmaktadır. ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 25/11/2013

Lokum

Antalya'da 1985'ten bu yana hizmet vermekteyiz. Başlıca ürünlerimizden Lokum ve helva %100 şeker ile imal edilmektedir. Web sitemiz 2013 tarihinde hizmete girmiş ve hizmetimizi bütün dünyaya sunmaya hazır hale gelmişizdir. Osmanlı zamanından gelen ve şuan Türk kültürü olarak dünya'ya ün salan Kaliteli ve Eşsiz lezzetlerdeki Lokum Çeşitleri ile siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak için burdayız. www.sugarworld.com.tr ..
Devamı...

Yeni mesajlar Tarih: 22/11/2013